В рамките на последните 20 дни имаме 7 огнища на патогенна инфлуенца по птиците в страната. Има едно огнище на птичи грип във Велико Търново, две – в Пазарджик, едно – в Хасково и три – в Добрич, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев.
„Засегнати са 1,2 млн. птици или това са 20% от всички яйценосни птици в страната“, обяви Стратев. Според него ситуацията ескалира.
Председателят на Съюза на птицевъдите в България Ивайло Гълъбов съобщи, че от октомври след поискана дерогация във Франция са започнали ваксинации на птиците. Според него не е далече времето, когато поетапно всички страни ще последват примера на Франция. В момента такива мерки се подготвят в Нидерландия.
„България също не е закъсняла с адекватни мерки – в момента обмисляме кога, как и с какви ваксини бихме могли да започнем“, обяви председателят на Съюза на птицевъдите в България.
В началото на октомври Франция започна да ваксинира патици срещу птичи грип, за да се опита да спре вируса, който уби милиони птици по света – ход, който накара Съединените щати да наложат търговски ограничения върху вноса на френски птици, съобщи Ройтерс.
Франция е сред най-тежко засегнатите страни от безпрецедентно глобално разпространение на високопатогенна инфлуенца по птиците, наричана птичи грип, която наруши доставките на птиче месо и яйца и доведе до рязък скок на цените в много части на света през последните години.
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Светлозар Патарински посочи, че заповедта за забрана на пазарите за живи животни и животински продукти към момента е доста рестриктивна, но с оглед на предприетите мерки очакванията му са до десетина дни поетапно да бъдат отхлабвани мерките, така че фермерите да могат да реализират своите животински продукти.
„Идеята на тази заповед е преди всичко да елиминираме риска от разпространение на заразата, защото персоналът в птицевъдните обекти също е потенциален преносител на заразата“, заяви Патарински.