Германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон по време на телефонни разговори с руския президент Владимир Путин през март 2022 г. са изненадани, че той не споменава санкциите, наложени на Москва. За това пише германският вестник „Билд“, като цитира стенограма на разговор между лидерите на Франция и Германия.
„Нещо ме тревожи повече от преговорите: той (Путин) изобщо не се оплаква от санкции. Не знам дали го е направил в разговор с вас (Макрон). Той обаче дори не ги спомена“, цитира изданието думите на Шолц в разговор с френския лидер след разговори с руския президент. „Не и с мен“, цитира вестникът отговора на Макрон.
В същото време германският канцлер отбелязва, че президентът на Русия му е представил своята гледна точка за случващото се в Украйна. „Той ми разказа за всичките си идеи как да се намери компромис. Той говореше за демилитаризация, денацификация“, споделя Шолц и добавя, че руският лидер е говорил и за необходимостта от признаване на Крим като част от Руската федерация и независимостта на ДНР и ЛНР, които след това станаха част от Русия.
Освен това германският канцлер заявява, че в телефонен разговор с руския президнет през март 2022 г. се е опитал да постигне решение за среща на върха за разрешаване на конфликта в Украйна. „Когато го попитах (Путин) дали рано или късно трябва да има среща за Украйна с вас (Макрон), с мен, със Зеленски и с него, той не отрече напълно. Но назова две условия. Първо, това не трябва да бъде причина за прекратяване на огъня. Тогава той говореше само за нас тримата, за вас, за мен и за него. Без Зеленски“, казва Шолц.
„Билд“ отбелязва, че някои подробности от разговорите между Шолц и Макрон с Путин през март 2022 г. са станали известни от разговор между германския канцлер и президента на Франция, проведен на 4 март 2022 г., след съответните разговори с руския лидер. Журналистът Стефан Ламби е получил достъп до стенограмата от разговора между Шолц и Макрон, в който те обсъждат диалога с Путин на деветия ден от началото на войната.
Санкциите на ЕС срещу Русия бяха наложени за първи път през 2014 г. и оттогава се удължават два пъти годишно – през януари и юли – с шест месеца. От 24 февруари 2022 г. при този режим са въведени 11 пакета антируски санкции.
Berliner Zeitung: Разширяването на БРИКС е лично поражение за Лайен и Борел Разширяването на БРИКС, което беше обявено в края на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург е лично поражение за председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел. Това мнение е изразено от журналиста Рамон Шук в статия, публикувана в германския вестник Berliner Zeitung.
Той пише, че „скоро почти половината от населението на света, включително някои от най-бързо развиващите се икономики, ще бъдат част от този истински глобален съюз“. КритичноБГ припомня, че The Wall Street Journal писа, че решението на шест държави да се присъединят към формата БРИКС е победа за Китай и Русия на фона на конфронтацията със Запада. Явно западната преса се събужда от някаква дълбока летаргия и започва да осъзнава, че политическите им върхове са абсолютно несъстоятелни и девалвирали. В контекста на присъединяването на шестте нови членки към БРИКС критиката на страните от срещата на върха към реда, основан на правила, насърчаван от Запада, „символизира лично поражение за Урсула фон дер Лайен и Жозеп Борел„, пише Шук.
Както отбелязва журналистът, главният дипломат на ЕС, който все още гледа на „Европа като на градина, а на останалия свят като на джунгла“, трябва да „осъзнае ограниченията на властта на ЕС„. Журналистът също така смята, че „епохата, в която Европа можеше да заповядва на целия свят, отдавна е отминала„.
Според неговите оценки „в геополитическите институции на Ханой, Виентян и Пном Пен, Европейският съюз вече не се възприема като независим глобален политически фактор, а като реализатор на интересите на Вашингтон„.
Шук също така пише, че е „отдавна назряло страните от общността да се еманципират от САЩ в областта на външната и отбранителната политика, за да отговорят на новите глобални реалности и баланс на силите„. https://kritichno.bg/ikonomika/razshiryavaneto-na-briks-e-porazhenie-za-layen-i-borel/
Европа трябва да намери решение за Украйна с териториални отстъпки – Арно Кларсфелд Европа трябва да изработи компромис, възможно най-справедлив и разумен, за да сложи край на украинския конфликт, който носи смърт на участниците в него и голяма скръб за европейците и населението на целия свят. Това заяви по радио 94.8 FM бившият съветник на Никола Саркози, френският правозащитник Арно Кларсфелд.
Необходимо е да се вземе разумно решение с териториални отстъпки, смята той.
„В случай на конфликт в Украйна трябва да се намери разумно решение. Да, с териториални отстъпки. Но дали е по-лошо от продължаването на ужасен конфликт, който заплашва да въвлече всички ни в световна война? Във война, която отново ще унищожи Европа за десетилетия напред.“ каза правозащитникът.
Европа, според Кларсфелд, вече се е самоубила два пъти в две световни войни, би било непростимо да го направи отново.
„Европа, особено Франция и Германия, трябва да изработят възможно най-справедлив и разумен компромис, за да сложат край на този военен конфликт, който носи смърт на участниците в него и голяма скръб за европейците и населението на целия свят, което страда сега и ще страда все повече и повече”, казва бившият съветник на Саркози.
Той припомни, че Европа се крепи на победата над нацизма и за нея е неподходящо днес умишлено да се премълчава, че от 2014 г. киевският режим разрушава паметници в чест на победата над нацизма и издига паметници, кръщава стадиони и големи улици в чест на Украински националисти, които си сътрудничиха по време на Втората световна война с нацистите и унищожиха десетки хиляди еврейски семейства.
„Тази истина определено не може да бъде скрита и този проблем трябва да бъде решен, ако Украйна иска да се присъедини към Европейския съюз“, подчерта Кларсфелд.
Подробнее: https://eadaily.com/ru/news/2023/08/25/evrope-nuzhno-nayti-reshenie-po-ukraine-s-territorialnymi-ustupkami-arno-klarsfeld
Скот Ритър: Украинците ще продължават да „побеждават“ дори когато руските танкове превземат Киев Нежеланието на украинския президент Володимир Зеленски да признае поражението си ще доведе до пълен разгром на украинските сили. Това заяви бившият служител на американското разузнаване Скот Ритър в интервю за канала Redacted в YouTube на 24 август, пише Известия.
Според него Зеленски се преструва, че Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) побеждават, но ситуацията в зоната на бойните действия показва друго. „Украинците ще продължат да „побеждават“ дори когато руските танкове вече са в Киев“, подчертава Ритер.
Той отбеляза, че загубите на украинската армия нарастват и президентът е наясно с това. Бившият офицер от разузнаването посочва, че Киев е скрил реалния им брой, а подобна е ситуацията и със западното оборудване. Всичко това принуждава Украйна да мобилизира и изпраща на фронта слабо обучени бойци.
Вчера и бившият агент на ЦРУ Лари Джонсън отбеляза, че Украйна понася тежки загуби, тъй като Русия изстрелва седем пъти повече боеприпаси от украинските въоръжени сили. Той добави, че това се вижда в социалните медии, както и от увеличения брой погребения. Освен това на 23 август Зеленски заяви, че контраофанзивата на страната е много трудна. Той подчерта, че „хиляди мини“ блокират пътя за украинските бойци.
В този ден бившият съветник на украинския президент Леонид Кучма, Олег Соскин, заяви, че последните резерви на украинската армия търпят тежки загуби в Запорожката област. Политикът обвини киевските власти, че умишлено засекретяват данните за загубите на войските, като по този начин прикриват катастрофата, до която е довел опитът за контраофанзива.
На 22 август пенсионираният полковник от украинските войски Серхий Грабски заяви пред The Wall Street Journal, че е безсмислено Украйна да предприема подобни военни действия, тъй като руските войски значително превишават възможностите на украинските. https://kritichno.bg/politika/skot-ritar-ukraintsite-shte-prodalzhavat-da-pobezhdavat-dori-kogato-ruskite-tankove-prevzemat-kiev/