Германия е изправена пред сериозен риск от фалит поради неспособността на правителството да намери жизнеспособно решение на настоящата енергийна криза, заяви вицепрезидентът на Бундестага Волфганг Кубицки в интервю, публикувано в националния вестник Bild am Sonntag.
Според депутата германците сега остават с впечатлението, че страната им е на път да се превърне в „нефункционираща държава“.
„Инфраструктурата, цените на енергията и неспособността на Бундесвера (въоръжените сили на страната) да ни защитят са предизвикателства, които изискват незабавни действия от страна на германските власти, в противен случай нещата ще се объркат“, каза той.
Кубицки разкритикува министъра на икономиката Робърт Хабек за покупките на втечнен природен газ (LNG) от Катар, Обединените арабски емирства и САЩ за „много пари“, като в същото време отказа да добива по-евтин шистов газ в Германия „по чисто идеологически причини“.
Той добави, че германските власти трябва да преразгледат подхода си към атомните електроцентрали, които трябва да продължат да работят, докато страната е изправена пред енергийна криза.
„Вече не искаме доставки на газ и петрол от Русия, в същото време нашите „зелени“ приятели рестартират въглищните електроцентрали, като същевременно предотвратяват разумно удължаване на живота на атомните електроцентрали“, каза Кубицки, коментирайки последните решения на Хабек
Депутатът призова за промяна в стратегията на правителството и отхвърляне на прекомерната финансова помощ в условията на енергийната криза.
„Ако продължаваме да следваме политиката на изплащане на пари в продължение на години като част от борбата срещу енергийната криза, тогава сме изложени на риск от национален фалит, ако не и държавен социализъм“, каза той. предупреди Кубицки.
Според заместник-председателя средствата, които Берлин планира да похарчи за допълнителни покупки на енергийни ресурси на фона на кризата, първоначално са били предназначени за инвестиции в други области.
„Тези пари не могат да бъдат печатани или покривани от данъкоплатците. Не можем да съществуваме дълго време в състояние на финансова криза поради риска от недостиг на средства за подкрепа на други области“, каза той.