Най-голямата банка в света по депозити, Индустриалната и търговска банка на Китай (ICBC), претърпя кибератака, за която се съобщава, че е нарушила търговията на американските държавни ценни книжа тази седмица, принуждавайки банката да използва флашки за завършване на разплащанията, съобщи Time.
ICBC разкри в четвъртък, че нейното подразделение за финансови услуги в САЩ е подложено на рансъмуер атака (кибератака с цел откуп), която е довела до прекъсване на няколко системи.
Затова кредиторът трябва да изпраща пратеник с флашка, съдържаща подробности за плащането, на засегнатите страни, според съобщения в медиите.
Банката заяви, че „успешно е изчистила“ сделките с американски държавни ценни книжа, изпълнени в сряда. Многобройни доклади обаче посочват, че е имало смущения, докато пазарните участници заявиха, че ликвидността е засегната.
„Това е истински шок за големите банки по света“, казва Маркус Мъри, основател на шведската фирма за киберсигурност Truesec. – „Хакването на ICBC ще накара големите банки по целия свят да се надпреварват да подобрят защитата си, започвайки от днес.“
Подразделението е имало активи за 23,5 млрд. долара в края на 2022 г., според последния му годишен отчет до американските регулатори.
Рансъмуер (ransomware) е вид кибератака, при която хакерите поемат контрола над системите или информацията, за да поискат откуп. Този тип атаки бележат скок сред хакерските атаки през последните години.
Китай забрани транзакциите, свързани с криптовалути, което означава, че банките му не са били обект на атаки, тъй като хакерите обикновено изискват откуп в криптовалута, което осигурява повече анонимност.
Досега никой не е поел отговорност за атаката на ICBC, а китайският кредитор не е казал кой може да стои зад инцидента. Според аналитичната компания Chainalysis, плащанията за рансъмуер атаки тази година са нараснали до 500 милиона долара към края на септември, отбелязвайки 50% увеличение спрямо миналата година.