2.5 тона уран, обявен за изчезнал от ядрения надзорен орган на ООН в разкъсваната от война Либия, са открити близо до границата с Чад. Генерал Халед ал Махджуб, командир на комуникационната дивизия на Либийската национална армия, съобщи че контейнерите с уран са били открити на 5 километра от мястото, където са били съхранявани в Южна Либия, и след като Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) съобщи за изчезването им по-рано в четвъртък.
Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси информира държавите-членки на организацията, че инспекторите във вторник са установили, че 10 варела, съдържащи приблизително 2,5 тона концентрат от уранова руда, „не са присъствали, както е декларирано по-рано“.
Либийската национална армия публикува видео в социалните мрежи, на което се вижда как лице в защитно облекло показва контейнери в пустинята.
LNA says it located tons of uranium that were reported missing by IAEA on Wednesday
The #Libya Update pic.twitter.com/StNLg9b905
— The Libya Update (@TheLibyaUpdate) March 16, 2023
Естественият уран не може веднага да се използва за производство на енергия или гориво за бомби, тъй като процесът на обогатяване обикновено изисква металът да бъде превърнат в газ, след което по-късно да се върти в центрофуги, за да достигне необходимите нива.
Въпреки това, всеки тон естествен уран, ако попадне в ръцете на група с технологични средства и ресурси, може да бъде рафиниран до 5,6 кг оръжеен материал с течение на времето, казват експерти. Това направи намирането на липсващия метал важно за експертите по неразпространение, коментират световните агенции.
Откритието, че уранът е изчезнал, е резултат от инспекция, първоначално планирана за миналата година, която „трябваше да бъде отложена поради ситуацията със сигурността в региона“ и беше извършена във вторник.
През 2003 г. Либия, под ръководството на тогавашния си лидер Муамар Кадафи, се отказа от програмата си за ядрени оръжия.