Двадесет и две години след терористичните атаки на 11 септември и 12 години след като беше убит от американските специални сили в Пакистан, лидерът на Ал Кайда Осама бин Ладен отново е в заглавията, пише белгийският вестник Politico.
Причината е написано от Бин Ладен „Писмо до Америка“. Въпреки че е писано преди десетилетия, писмото започна да се разпространява масово сега в социалните мрежи, особено сред по-младите потребители в TikTok.
В писмото, адресирано до САЩ и американците, Бин Ладен остро критикува правителството на САЩ, включително подкрепата му за създаването на Израел, което той нарича „едно от най-големите престъпления“.
Части от писмото, критикуващо подкрепата на САЩ за Израел, резонираха сред някои потребители в TikTok в момент, когато хората в западните страни стават все по-критични към израелското правителство, пише Politico.
CNN заяви, че видеоклиповете, обсъждащи писмото, са събрали 14 милиона гледания до четвъртък.
TikTok обяви, че работи по „проактивно и агресивно премахване на това съдържание и разследва как е попаднало в платформата“.
Как писмото стана популярно в социалните мрежи
В четвъртък „Гардиън“ премахна писмото на Бин Ладен, което британският вестник публикува за първи път онлайн през 2002 г., заменяйки го с кратко изявление, в което твърди, че е било „широко споделяно в социалните мрежи без пълния контекст“.
„Затова решихме да го свалим и вместо това да насочим читателите към новинарската статия, която първоначално го контекстуализира“, се казва в изявлението.
Ефектът на Стрейзънд
Премахвайки писмото от уебсайта си – погрешен опит да се ограничи разпространението му – „Гардиън“ предизвика интереса на хората и допринесе за превръщането му в още по-споделяна новина. Това е перфектен пример за така наречения ефект на Стрейзънд, при който опитът да се цензурира или скрие нещо от интернет има обратен ефект и масово увеличава интереса към него, коментира Politico.
Ефектът е наречен на името на певицата Барбара Стрейзънд, която през 2003 г. се опита по съдебен път да наложи забрана на разпространението на въздушна снимка на имението й в Малибу. Опитите за цензура дадоха обратния резултат: снимката доби широка обществена популярност.