Американските военни съобщиха, че са извършили ответни удари в Сирия „в отговор на смъртоносна атака с дронове срещу ръководена от САЩ коалиционна база“ в североизточната част на страната. Пентагонът заяви, че свързани с Иран групировки са били мишена, докато местни източници твърдят, че гражданска инфраструктура е била засегната.
Един американски изпълнител на договор с Пентагона беше убит, а петима американски войници бяха ранени заедно с друг изпълнител, след като безпилотен летателен апарат удари съоръжение за поддръжка близо до град Хасака около обяд в четвъртък, съобщи Департамента по отбрана на САЩ. „Разузнавателната общност оценява, че безпилотният летателен апарат е от ирански произход“, се добавя в съобщението.
В същото изявление ръководителят на Пентагона Лойд Остин заяви, че е бил инструктиран от президента Джо Байдън да разреши „прецизни въздушни удари тази вечер в Източна Сирия срещу съоръжения, използвани от групи, свързани с Ислямския революционен гвардейски корпус на Иран (IRGC)“.
Ударите са извършени „в отговор на днешната атака, както и на поредица от неотдавнашни атаки срещу коалиционните сили в Сирия от групи, свързани с IRGC“, заяви Остин.
„Никоя групировка няма да удари нашите войски безнаказано“, настоя Остин и добави, че САЩ „винаги ще реагират във време и място по наш избор“.
Министърът на отбраната на САЩ не разкри местоположението на ударите, но видео клипове в социалните мрежи показват експлозии в източната сирийска провинция Дейр ез-Зур.
Местни източници заявиха пред иранските медии, че американските ракети не са ударили никакви съоръжения, свързани с ирански групировки. Вместо това са ударили център за развитие на селските райони и съоръжение за зърно, твърдят те.
„Нито един иранец не е бил убит в акта на агресия“, съобщиха местните медии.
Около 900 американски войници остават в богатата на петрол Североизточна Сирия, след като бяха разположени там след започването на войната под предлог, че се бият с бойците на „Ислямска държава“ (ИДИЛ). Дамаск смята присъствието им за незаконно и многократно се е оплаквал пред ООН.
По-рано този месец законопроект, предложен от републиканците, призоваващ за изтегляне на американските сили от Сирия, не успя да бъде приет в Конгреса на САЩ, губейки гласуване със 103 срещу 321 гласа.