България ремонтира бойни хеликоптери за Украйна по поръчка на САЩ, показват данни от издадените разрешения за износ и трансфер на продукти, свързани с отбраната.
Департаментът по отбрана на САЩ е записан като краен получател на летателно средство, чийто износ правителството на Кирил Петков е разрешил на 27 юни миналата година. Износът се е забавил и е реализиран на 28 октоври, а летателното средство е трябвало да се достави до американската армия в база Кампия Турзия, Румъния, става ясно от справка на министерството на икономиката. Тя е изготвена в отговор на депутатски въпрос какви разрешителни за износ на оръжия за САЩ е издавала България, както и кой е получил тези разрешителни.
В справката липсва информация за фирмите, участващи в сделките с оръжие с краен получател армията на САЩ. Единствената информация, която е предоставена на парламента, е категорията на оръжията и крайният получател – САЩ, като дестинациите са или Ирак, или Румъния.
Отговор на министъра на икономиката Никола Стоянов за издадените разрешения за внос и трансфер на оръжие за САЩ за периода 24.02.-27.06.2022 г.
Летателното средство е военен хеликоптер Ми-17, който България е ремонтирала по поръчка на САЩ, съобщи „24 часа“. Два български военни заводa могат да ремонтират такива хеликоптери – „Авионамс“ и ТЕРЕМ-Летец. През юли миналата година Русия прекрати лицензите на двата завода за ремонт на руски хеликоптери заради участието на България в доставките на оръжие за Украйна.
САЩ имат руски хеликоптери Ми-17. През април м.г. Пентагонът изпрати 11 хеликоптерa Ми-17 на Украйна. Федералната служба за военно-техническо сътрудничество на Руската федерация излезе с изявление срещу „незаконния трансфер на оръжия и военна техника руско (съветско) производство, включително хеликоптери, доставени от „Рособоронекспорт“ на САЩ“. Доставката е станала в рамките на договор с Пентагона, сключен през 2011 г.
САЩ изпратиха на Украйна още 5 хеликоптера Ми-17, блокирани поради американските санкции срещу Афганистан. Предаването на „афганистанските“ хеликоптери на Киев е в нарушение на международното право и разпоредбите на руско-американските договорености, протестира Русия. Всяка страна-получател, която иска да извърши трансфер или реекспорт, трябва да получи разрешение от страната-износител, в случая с руските Ми-17 за Украйна това е Русия, която е изнесла хеликоптерите за САЩ и Афганистан. Няма информация какъв е произходът на хеликоптера Ми-17, ремонтиран за Украйна.
Кампия Турзия в Румъния, където е бил изпратен след ремонта му в България, се ползва от ВВС на САЩ като база за американските дронове MQ-9 Reaper. Този тип дронове извършват предимно разузнавателни операции. Американските военни са построили отделен хангар на стойност 950 милиона долара в румънската 71-ва военновъздушна база в Кампия Турзи, съобщи през 2018 г. Defense News. Според изданието дроновете изпълняват мисии в Източна Европа и Черноморието. Според анализатори дроновете не се използват в Украйна, тъй като са лесна мишена за руските ракети, а разполагането им в Румъния е било посрещнато с одобрение на България, пише американската медия.
Според справката от министерството на икономиката общата стойност на издадените разрешения за износ и трансфер на продукти на отбраната от България за армията на САЩ от началото на войната в Украйна до края на юли миналата година възлиза на 13,5 милиона евро.
Още по темата: