Районът в епицентъра на трусовете се е изместил с поне 3 метра. Това е в резултат от едно от най-силните земетресения, регистрирани някога в Турция, изчислиха сеизмолози.
Двете земетресения вчера с магнитуд от 7,4 и 7,6, които разтърсиха Югоизточна Турция и Северна Сирия, бяха хиляда пъти по-силно от това в Аматриче през 2016 г. и 30 пъти по-силно от това в Ирпиния през 1980 г. Те бяха засечени от сеизмографи по целия свят, дори в Гренландия, посочва Датският геоложки институт.
Трусовете са били в силно сеизмичен регион. В него се срещат Източноанадолската, Арабската и Африканската плочи, като първата е затисната от Арабската плоча и изтласкана на запад към Егейско море. Активирал се е един от двата основни участъка, които пресичат Турция – Югоизточният анадолски, който е един от най-активните в Близкия Изток, заедно с този на Мъртво море, който пресича Сирия, Ливан, Израел и Йордания. Това заяви председателят на Националния институт по геофизика и вулканология (Ingv) Карло Дольони.
Точно по този разлом двата края на почвата са се раздвижили, пише Italian Post.
„В зоната на максималното движение е имало изместване от поне 3 метра“, добавя Доглиони.
Приплъзването е причинено от транспресивно движение, т.е. по протежение на участъка земята се е движила хоризонтално, при което е настъпила компресия между Анадолската и Арабската плоча.
„Преместването от три метра е първотo ни изчисление, а по-точни измервания ще има веднага щом получим данни от сателитите“, отбелязва Дольони.
„В момента разполагаме само с числени модели. Данните се очакват от спътниците Sentinel на програмата Коперник на Европейската комисия и Европейската космическа агенция и от спътника Cosmo Sky-Med на Италианската космическа агенция, обясни геофизикът.