Запасите от природен газ на Турция в Черно море сега възлизат на 710 милиарда кубически метра, с пазарна стойност от 1 трилион долара, обяви президентът Реджеп Тайип Ердоган, след като Турция откри ново газово находище в Черно море.
Анкара ревизира първоначалната си оценка за количеството газ, което може да бъде добивано и от газовото находище Сакария. Новата оценка е за 652 милиарда кубически метра газ в сравнение с първоначалната оценка от 540 милиарда кубически метра, каза Ердоган след заседание на кабинета, като добави, че Турция вече има 13 кладенеца в находището Сакария.
Той спомена и отделна находка от 58 милиарда кубически метра газ в друго находище наблизо.
„С новото ни откритие в Кайкума-1 газовите ни запаси в Черно море нараснаха със 170 милиарда кубически метра до 710 милиарда кубически метра“, каза турският президент.
Ердоган отбеляза, че новооткритото находище Кайкума-1 ще бъде свързано с находището Сакария и оттам с националната мрежа на страната. Находището Сакария е най-голямото, откривано някога в Черно море и трябва да бъде пуснато през следващата година, заяви Ердоган.
„Нашето ново проучване ще проправи пътя за подобни проучвания в други геоложки полета в съседство в региона. Ще започнем нови сондажи възможно най-скоро“, добави той.
Преди откритието Турция планираше да произвежда газ с годишен темп от 3,5 млрд. куб. м, като целта е да се увеличи производството до 15 млрд. куб. м. годишно в рамките на четири години и да се покрие една трета от търсенето на страната.
Това се случва в момент, когато Анкара се стреми да диверсифицира вноса на енергия, който покрива почти цялото й вътрешно потребление. Страната е силно зависима от доставките от Русия, Азербайджан, Иран, Нигерия и Алжир, както и от вноса на втечнен природен газ от Катар и САЩ.