Сръбският вестник „Вечерни новости“ съобщи, че в редакцията е получен имейл от украинското посолство в Белград, озаглавен „Списък на препоръчителната терминология за руско-украинската война“ с таблица с „правилни“ и „неправилни“ думи и изрази, които според тях трябва да се използват по време на работа.
„Новости” са потърсили за коментар украинското посолство, което е потвърдило автентичността на получения имейл: „Имейлът, който сте получили, е автентичен. Става въпрос за препоръка, която изпратихме до медиите, така че при подготовката на текста или статията да се използва правилната форма на терминологията, свързана с войната в Украйна.“
Таблицата, озаглавена „Правилната терминология за руската агресия в Украйна“, показва три колони. В първата има примери, които са „неправилни – грешни – руски разказ“, във втората „правилни“, докато в третата колона са поставили „бележки“.
Така според министерството на външните работи на Украйна е неправилно да се използва „руска специална военна операция в Украйна“, а правилното е „руско непровокирано военно нахлуване в Украйна, което започна през 2022 г.“.
Не е коректно да се споменават „руски служители в Донецка, Херсонска, Луганска и Запорожка области“, а „представител на руската окупационна администрация във временно окупираните части на Донецка, Херсонска, Луганска и Запорожка области на Украйна“.
Изрази като „войната в Украйна не е геноцид“, „анексираните украински области“, „санкциите срещу Русия предизвикаха продоволствена и енергийна криза“ също не се вписват в правилната украинска терминология, така че трябва да се използва „руската война“ в Украйна е геноцид по всички признаци“ „, „временно окупирани украински територии“ и „агресивната война на Русия срещу Украйна предизвика хранителна и енергийна криза“.
В посоените „грешни“ изрази се откроява този, в който украинското МВнР заявява, че „обикновените руснаци не са отговорни за руските престъпления“, но подчертава, че „всеки руснак е отговорен за руските престъпления в Украйна стига да подкрепят режима на руския президент Путин и неговите действия“.
Помощник-главният редактор на „Печат“ и колумнист в „Новости“ Филип Родич коментира пред вестника, че имейлът, изпратен до медиите със списък на препоръчителната терминология от украинската дипломация, е форма на цензура.
„Какво имат да препоръчат на някого как да напише или направи нещо. Пълна лудост е, ако си мислят, че могат да цензурират целия свят“, каза журналистът.