Според Иън Гарнър, експерт по Русия и автор на нова книга за последиците от войната в Украйна, шефът на Вагнер е преиграл. „Пригожин хвърли заровете и сега държавата ще се отърве от него завинаги“, каза той.
„Подозирам, че шансовете на Пригожин да предприеме успешен преврат са малки. Държавата може да предложи всичко, което той прави – пари, свобода, престиж – без него. Защо бойците на Вагнер ще застанат на страната на Пригожин в битка до смърт?“, каза Гарнър пред „Политико“.
Британският политолог и експерт по Русия Марк Галеоти също постави под съмнение вероятността въоръженият бунт на Евгений Пригожин да успее. Основателят на частната военна компания „Вагнер“ обяви война срещу военното ръководство на страната и заплаши да унищожи всеки, който се изправи на пътя им.
Системата за сигурност на Москва е изградена така, че да изключва преврати, обясни експертът пред BBC. Първо, в руската столица и околностите й са разположени многобройни и добре въоръжени формирования, и, което е важно, подчинени на различни ведомства: Таманското и Кантемировското поделение на Министерството на отбраната, поделението на Дзержински – на Федералната служба за охрана, както и многобройни сили на ФСО, ФСБ и МВР.
Това беше направено умишлено, за да се изключи максимално опитът за преврат, и то още преди Путин да дойде на власт.
„Вагнер“ в своя пик разполагаше с около 30 хил. души. Днес Пригожин говори за 25 хил. Това е напълно съпоставимо със силите, разположени в Москва.
Второ, ЧВК „Вагнер“ далеч не е самодостатъчна: тя е напълно зависима от Министерството на отбраната на Русия по отношение на доставките и транспорта.
Още по темата: