Британската обществена телевизия BBC и други новинарски издания бяха обвинени в „ребрандиране на колониализма“ след смъртта на кралица Елизабет II. Най-дълго управлявалият монарх на Великобритания почина на 96-годишна възраст в четвъртък и новината обиколи целия свят.
Въпреки това, докато хората обсъждаха наследството на кралицата, нейната връзка с Африка беше подчертана в репортаж на BBC, но начинът, по който беше направено, не се хареса на мнозина в социалните мрежи.
Телевизията деактивира коментарите под туита си, след като беше обвинена в „ребрандиране на колониализма“.
not yall rebranding colonialism as long-standing relationship https://t.co/2EOarNLufO
— Siffy (@sifanelepotwana) September 8, 2022
Хиляди споделиха поста с гневни коментари, че BBC се опитва да „ребрандира колониализма“, като величае британското управление над Африка, което продължи до края на 20 век. През 1980 г. Зимбабве стана последната африканска нация, която придоби независимост от Обединеното кралство.
Мнозина продължиха да дават примери за това как африканските бойци за свобода са били измъчвани от британските си потисници през всичките години, като някои потребители цитираха антиколониалното въстание Мау Мау в Кения, което доведе до вкарването на 1,5 милиона кенийци в британски концентрационни лагери и силно патрулирани села, масов глад и изтезания.
„Тя стана кралица, докато беше на турне в Кения. Африканците бяха сегрегирани, поробени, измъчвани и убити на собствените си земи“, пише един потребител на Twitter. „Това смята Би Би Си за дългосрочна връзка.“
The only LEGITIMATE long-standing relationship with Africa is that she colonized us. And 50 yrs later, we still hanging on to Britain in some opaque nightmare called Commonwealth. Our posterity won’t tolerate this. https://t.co/gvrPq5aLjL
— Lord Abraham Mutai (@ItsMutai) September 9, 2022
Други поребители в Twitter критикуваха BBC за решението да деактивира коментарите под публикацията и видеото и обвиниха социалната мрежа в двойни стандарти, защото не е маркирала BBC като държавна медия, свързана с британското правителство, какъвто надпис се появява на акаунтите на руските и китайските медии.
If the BBC turns off replies because people are commenting otherwise on Elizabeth’s legacy, it clearly shows @Twitter’s double standards. This media house’s accounts better be labeled “UK state affiliated media” https://t.co/7Y8ZNTqMQ2
— Mathias Ssemanda (@MathiasSsemanda) September 9, 2022
Карън Атия, писател за Washington Post , оправда правото на хората да изразят мението си, макар и негативно. „Чернокожите хора по света, които са били подложени на ужасяващи жестокости и икономически лишения по време на британския колониализъм, имат право да изпитват чувства към кралица Елизабет“, добави тя, цитирана от Newsweek., „В края на краищата те също са били нейни „поданици“.
Някои потребители в Twitter се опитаха да защитят поста, като един от коментарите подчертвава, че хората сега използват смъртта на кралицата като повод за критика към всичко, което Великобритания е направила през последните 70 години. Друг коментар критикува постовете на потребители от Африка, като подчертава, че имат право да недоволстват от колониализма на Великобритания само когато спрат да получават помощи от Обединеното кралство.