Външният министър на Маршаловите острови призова Вашингтон да увеличи компенсационните плащания за тихоокеанската островна държава, тъй като тя се бори с въздействието върху здравето и околната среда от обширната програма за ядрени опити на САЩ.
По време на изслушване в Конгреса на САЩ във Вашингтон в четвъртък Джак Адинг заяви, че продължаването на Пакта за свободна асоциация на страната му (COFA) със САЩ е било прибързано през януари без адекватно вътрешно разрешение, за да се спази крайният срок за бюджета на администрацията на Байдън.
„Има и други въпроси, които трябва да бъдат включени, и особено финансирането за засегнатото от ядрената опити население, заяви Адинг пред сенатската комисия по енергетика и природни ресурси.
Маршаловите острови са една от трите тихоокеански островни държави, които имат такова споразумение със Съединените щати. Съгласно споразумението Вашингтон предоставя активи за отбранителните нужди на островите и предоставя икономическа помощ в замяна на стратегически достъп до Тихия океан.
Очаква се САЩ да предоставят около 7,1 милиарда долара финансова помощ на трите държави през следващите 20 години, другите са Микронезия и Палау.
Американските военни сили са извършили 67 ядрени опита на островите между 1946 и 1958 година. Това включва термоядрената детонация на замъка Браво на атола Бикини през 1954 г., която остава най-голямата бомба, взривявана някога от Съединените щати, образувайки огнено кълбо с диаметър 4,5 мили, което е видимо на повече от 250 мили.
Националният раков институт на САЩ предполага, че „до 55% от всички ракови заболявания в северните атоли са резултат от ядрени отлагания“ и могат да бъдат директно проследени до детонацията на замъка Браво.
Миналата година повече от 100 активистки групи, включително активисти за опазване на околната среда и контрол на оръжията, призоваха администрацията на Байдън официално да се извини на Маршаловите острови за програмата си за ядрени опити.
Джо Юн, главният преговарящ на САЩ с трите тихоокеански държави, заяви на изслушването в четвъртък, че е „озадачен“ от искането на Маршаловите острови. Той добави, че въпросът за ядрената отговорност е бил уреден от двете страни през 1980-те години на миналия век и че съществуващото им споразумение съдържа разпоредби за доверителен фонд от 700 милиона долара, който може да се използва за справяне с въпроси, свързани с десетилетните ядрени опити.
Юн добави: „Казах на колегите си от Маршаловите острови: Слушайте, няма повече пари“. Той също така каза, че вярва, че изборите през ноември и слуховете за предстоящ вот на недоверие срещу президента Дейвид Кабуа може да са повлияли на искането.
Адинг отрече твърдението, заявявайки, че е „натъжен и разочарован“ от коментарите на Юн.