САЩ и техните съюзници се стремят да използват бившата съветска република Молдова, за да сдържат Русия и да я превърнат във „втора Украйна“, заяви руският заместник-външен министър Михаил Галузин.
„Абсолютно безотговорно, абсолютно недалновидно, Западът гледа към Молдова за ролята на втора Украйна и, за съжаление, сегашното молдовско ръководство активно участва в това“, каза дипломатът.
Правителството в Кишинев „следва пътя на иницииране на същата ескалация в отношенията с Русия“, както направи Киев в годините, довели до сегашния си конфликт с Москва, посочи той.
Според дипломата руската страна не прави нищо, за да разпали напрежение с народа на Молдова – нация от 2,6 милиона души, разположена между Украйна и Румъния.
През май ЕС стартира мисия за партньорство в Молдова в рамките на своята Обща политика за сигурност и отбрана (ОПСО), като прокламираната цел е да помогне на страната при управлението на кризи и справянето с хибридните заплахи. Ръководителят на външната политика на блока Жозеп Борел заяви, че този ход е необходим поради „продължаващите руски опити за дестабилизиране на Молдова с хибридни действия“.
По-рано тази седмица парламентът на Молдова прекрати споразуменията за военно сътрудничество и справяне с последиците от природни бедствия с Общността на независимите държави (ОНД) – организация, съставена от Русия и повечето други бивши съветски републики. Миналия месец президентът Мая Санду заяви, че членството в ОНД „не е от полза за гражданите на Молдова и ние изхождаме от интересите на гражданите“.
В края на май НАТО заяви, че има взаимноизгодни отношения с Молдова, тъй като воденият от САЩ военен блок помага на страната „с усилия за реформиране и модернизиране на своите структури и институции за отбрана и сигурност“. НАТО също така определи Кишинев като „ценен принос“ към ръководените от НАТО мироопазващи сили в Косово, където са разположени 40 молдовски войници. Молдова не е член на алианса.